20 000 míľ nad morom

No dobre, preháňam, ale ešte ste si nezvykli?

Dnes teda o živote na vysokej nohe. Figuratívne, samozrejme.

Okrem toho, že Bogota je rozpliznutá viac-menej na rovníku, nachádza sa vo výške zhruba 2600 metrov. Ja, dievča z dediny Bratislavy, ktorá leží takmer na morskej hladine – 152 metrov nadmorskej výšky – mám čo robiť, čo sa len do obchodu vyberiem.

Športovci možno prevrátia očami, ale spriaznení lenivci a knedle ako ja by mali toto pri cestovaní vziať do úvahy.

Poďme pekne poporiadku. Keďže teda momentálne pobehujem o dvetisíc metrov vyššie, než je moje telo zvyknuté, trpím horskou nemocou. Vec sa totiž má tak, že čím vyššie sa vytrepete, tým je nižší tlak a tým redší je vzduch. (To som opísala odtiaľto.) Keďže teda molekúl kyslíka v okolí poletuje menej, bunky nemajú dosť matrošu na rozbitie ribozómov či čoho a uvoľnenie ATP (energie) sa stáva obtiažnejším. (Dobre hovorím, biológovia?) Z praktického hľadiska sa jedná o to, že stačí, aby som si vyšla hore 170-tou (ktorá ma sklon asi ako naša Obchodná) a už fučím a dychčím ako parná lokomotíva. Čo sa týka turistiky, minulý víkend sme sa vybrali na Tres Viejas, čo je strmý, ale malý kopec; trasa, ktorá podľa F. trvá hodinu, nám zabrala tri razy toľko. Stačí sa totiž posunúť o pár metrov vyššie a minie sa mi v pľúcach dych, v hlave mi začne tĺcť srdce ako splašené, div že mi dekel neurve, všetko sa mi točí, potím sa ako somár v kufri a vôbec, cítim sa, ako keď sa priemerná žena po týždňoch vianočného obžerstva a alkoholizmu vyberie napĺňať novoročné predsavzatia na prvú hodinu zumby.

Aby ste si nemysleli, ja som voľakedy s batohom na chrbte prešla pekných pár sto kilometrov a aj na cestách rada chodím pešo, takže to nie je len o kondícii a lenivosti. Na Veľkú noc sme napríklad zliezli do tierra caliente, k La Vega, dedinke v údolí relatívne blízko Bogoty. Bez väčších problémov sme štrádovali po úbočí – tam dole totiž okrem toho, že je omnoho teplejšie (konečne som sa cítila ako v tropickej krajine a prehriala si skrehnuté kosti)(Boha jeho, presťahujem sa na rovník a tu hľa mokro a zima jak v riti…akože medzi 10 – 20 stupňov celoročne, uznajte…), je aj o kúsok viac kyslíka.

Hoci do tritisíc metrov by problémy nemali byť nijako výrazné, my knedle sa potiažam nevyhneme. Stránka o Vysokohorskej turistike ma však upokojila, že následky sú možné už od 2500 metrov a tak sa necítim až tak neschopne. Uviedli: “Výška na funkciu srdca nepôsobí negatívne a smrť následkom srdcového infarktu vo veľkej výške je zriedkavá. Pri expedíciách a trekingových túrach dochádza k strate hmotnosti. Napriek trvalému namáhaniu dochádza tiež k zmenšovaniu objemu stehna. ” Takže čo? Mastná kolumbijská strava sa vám prepečie, lebo dôsledkom nadmorskej výšky makáte, aj keď dvíhate lyžičku k ústam!

Tí, čo po prečítaní mojich odkysličených peripetií začali prehodnocovať návštevu Bogoty, nezúfajte! Následky nadmorskej výšky sú veľmi individuálne, čím lepšiu kondičku máte, tým menej vás to ovplyvní (napríklad športovci sem chodia trénovať – vyššia dávka kyslíka v nižších polohách potom pôsobí ako riadna vzpruha) a navyše, zvyknete si. Ja občas síce ešte stále prekonávam pseudoastmatické stavy, keď vyleziem na mostík ponad diaľnicu pri našom dome, avšak už to nie je ako v prvé dni, kedy som sa zadýchala aj desaťkrokovou cestou do záhrady po drevo. (To nie u nás, my nemáme záhradu.) Touto dobou teda trpím skôr následkami svojej nedostatočnej kondície než nedostatkom kyslíka, pretože aklimatizácia zas tak dlho netrvá. (A vôbec, ja mám nízky tlak od prirodzenia, tak sa môžem cítiť bársjak.)

Mimochodom, tu to ešte nie je až taká katastrofa, ale napríklad La Paz v Bolívii je 4000 metrov nad morom; povráva sa, že po príchode Európanov trvalo sto rokov, kým tam nejaká biela žena bola schopná porodiť. Zlatá Bogotá!

Dobrá správa na záver – F. mi zohnal čaj z koky, ktorá pozitívne vplýva na okysličenie organizmu. Keď pôjdeme nabudúce na túru, dám vám vedieť, ako to dopadlo.

Slovníček

tierra caliente /tierra kaliente/ – “horúca zem” – teda nižšie položené oblasti, kde je teplejšie

ecuador /ekuador/ – rovník

altitud (sobre el nivel del mar) – nadmorská výška

Tres Viejas /tres viechas/ – “tri staré” – kopec pri Sesquilé

cuerpo /kuerpo/ – telo

mas lente! – pomalšie!

espera! – počkaj!

yo no puedo más – ja už nevládzem

4 Comments

  1. branko

    fakt dobre blogy.. dobre sa to cita..
    A k tej nadmorskej vyske, je to pravda hravam doma v ba futbal, tu som si bol zahrat s miestnymi a skoro som sa prvych 20 min pogrcal. Myslel som ze mi nefunguju pluca potom sa to nejako vstrebalo a uz to islo lepsie.

    • girlastray

      Ahoj, ďakujem 🙂 A čo robíš v Bogote? Ak potrebuješ prespať, kľudne, ale sprievod po meste ti asi neurobím, lebo som do večera v práci. Ale na návštevu dojsť môžeš 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *