Najčudnejšia polievka na svete (recept)

Alebo aspoň najčudnejšia polievka v okruhu sto kilometrov. Ak ste boli vo Vietname a mlsali na raňajku prasačiu krv, asi vám už čudné nebude pripadať nič, ale predpokladajme, že nemáte kulinárske skúsenosti Magdy Dobromily Rettigovej (ktorá však nebola vo Vietname) a posuňme sa k hlavnému bodu programu.

Čo potrebujete na nepravdepodobnú zázvorovú polievku:

Umyť si ruky. Lebo pred varením! Myslite na mikroorganizmy a šup šup, mydlom.

kúštik čerstvého zázvoru (väčší-menší podľa vašej odolnosti na pikantné, ja som použila dva urvance)(tak zhruba vo veľkosti dva a pol anticolu)

zemiaky

mrkva

soľ (ste si hádam nemysleli, že bez soli)

kokosové mlieko (lebo už stojí otvorené na polici tri dni a má seriózny nábeh na pleseň, ktorú treba hĺbkovo odškrabnúť a dúfať, že pri teplota vari zmárni aj hífy)

ryža

voláke lusky, alebo čo je po ruke, bárs aj hrach

tekvica

cibuľa

čerstvý koriander (haha, tak aspoň dáky zeler)

ľadový šalát (stačí aj ten jeden-dva listy, čo ste minule ukradli v supermarkete prihodiac ho k inej zelenine do sáčku)

Čo nepotrebujete:

(pravdepodobne) moje dobré rady o varení

bujón v kocke! há!

Návod na po(u)žitie:

1. Najsamprv (hneď po umytí rúk) si ošúpte zázvor. Nešúpte ho nožom, lebo to je somarina a akurát ho polovicu vyplytváte. Zázvor sa najľahšie šúpe (po kambodžsky) dezertovou lyžičkou. Vezmite koreň (či čo to je) do ľavej ruky, lyžičku do pravej a škrabkajte.Funguje to ako mágia.

2. Nakrájajte cibuľu a zľahka ju opražte na oleji v polievkovom hrnci. Nemusí byť do priesvitna, stačí kym začne voňať. (Ako tá mŕtva babička na balkóne.)

3. Ferventne šúpajte a krájajte mrkvu, kým tá cibuľa nezačne prihárať a kydnite ju tiež do hrnca. Zľahka opražte, aby mala lepšiu chuť. (Alebo proste pre pocit, čo ste hnidopich?)

4. Ošúpte si dáke tie švábky (kto nevie, čo sú švábky, má medzery v literatúre slovenského realizmu) a kydnite ich za mrkvou. Zalejte vodou. Prihoďte lyžičku soli. (Schovajte tú vegetu! Ja som ako Mášenka a medveď, vysoko sedím, ďaleko vidím!)

5. A teraz nastal ten magický moment, kedy do hrnca bázlivo vložíte nakrájaný zázvor. Ak nie ste príliš na štipľavé, nakrájajte si ho na väčšie kúsky, aby ste ho potom ľahšie vylovili z taniera. Ak ste na štipľavé, zázvor nastrúhajte alebo nakrájajte na kúsočky a pri konzumácii dôkladne prežujte.

6. Varkajte, né?

7. Postavte na ryžu. (Či iba postaviť na čaj sa hovorí? Neva.) Napchajte do nej nakrájanú tekvicu, hrášok, lusky, alebo akúkoľvek inšiu zeleninu, čo vám príde pod ruku. Pojmite to ako také diétne rizoto.

8. Poléfka sa varí, ryža sa varí, začínate sa nudiť. Lašujete na policiach. Kokosové mlieko! Kydnite do polievky zo dve polievkové lyžice. Nezabudnite sa uistiť, že ste odstránili všetku pleseň. Nie ste predsa nechutný a ani Rumun, takže nemáte žalúdok jak sup. (Ale ak ste dočítali až sem, asi máte trpezlivosť človeka, čo pravidelne berie jed na líšky.)

9. Zavolajte niekomu alebo začnite dávať cestovateľské rozumy cez internet, lebo zázvor treba dobre vyvariť a tá mrkva tiež trvá sto rokov.

10. OK, to stačí, odstavte prihoratú ryžu a vráťte sa k mudrovaniu cez chat.

11. Vyvarila sa vám polka vody z polievky. Čo už, prilejte. Keďže už si začínate od hladu hrýzť palec na pravej nohe (ktorý budete potrebovať nabudúce na dovolenke v Tatrách, Himalájach alebo také niečo), vydržte len kým priliata voda zovrie, to bude dstatočné ako štvorka na vysvečku. (Variant B: ak ste na nete nezohnali nikoho, koho by ste mohli poučovať o iných krajoch (vy asociál!), zabavte sa mieškaním. Alebo sa hrajte hry na facebooku, škrabkajte si komárie štípance, alebo čo ja viem, čo vy robíte, keď sa nepozerám.)

12. Chcela som, aby bodov v návode bolo iba dvanásť, ako apoštolov, znamení zverokruhu a mesiacov v roku, ale voláko nevydalo. (Smutný povzdych.) Umyte a nakrájajte si koriander (či zeler, či čo to tam šmodrcháte). Umyte a nakrájajte si trošku ľadového šalátu.

13. (Keď rátame aj Ježiša a Judáša, nebolo apoštolov napokon trinásť?) Naberte si rejži do mištičky, posypte kúskami ľadového šalátu a hojne zalejte polievkou. Posypte čerstvým koriandrom.

14. (No nič.) Pôžitkársky nasajte vôňu do nozdier.

15. Podávajte. Dobrú chuť!

Chúlostivé zdravotné implikácie:

Táto poléfka je výborná na hnačku, lebo zázvor zabíja mikroorganizmy. Asi je dobrá aj na chrípku a imunitu a bársčo. Najlepšia je na hlad, ten zabíja okamžite.

Sorry, foto nemám, už som dojedla. Pre poriadok: toto nie je kolumbijský recept, ale bohapustá improvizácia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *