Žijeme spolu.

Máme kde bývať! Máme byt v dobrej štvrti, s domovou strážou (ale to je tu bežné) a čistým vzduchom, ktorý prichádza z hory. Byt má dve poschodia. Máme kuchyňu, s linkou. Máme digestor! Máme tri tanieriky, dve misky, jednu misu na šalát, panvičku, hrnček a kuchtu s pokazeným tesnením. Máme tri vietnamské udělátory na prekvapkávanú kávu. (Máme vietnamskú kávu.) Máme pár hrnčekov a papierové poldecáky. Máme upchatý dres; nemáme čistiacu kyselinu. Nemáme práčku. Nemáme chladničku. Nemáme vedro. Máme mop. Nemáme smetiak. Máme botník. Odvčera máme stôl! Nemáme stoličky. Máme karimatku a jeme na zemi. (Jedli by sme na zemi, aj keby sme mali stoličky.)

Máme schodište! A máme (storočný) zosilovač a repráky. Máme suseda, ktorý si na plné pecky púšťa metal. (Tešíme sa, že nám nikto nebude búchať metlou na stenu, lebo aj my si púšťame.) Máme dve vstavané skrine! (Mám v nich svojich tristo handier.) Dokonca máme kde úhľadne odložiť ruksaky, spacáky a stan! Odvčera máme internet. Odvčera máme aj posteľ! Je z dreva zo stromu, ktorý už vyhynul. (Ladí so skriňami.) Máme primalý matrac. Máme spoločný vankúš a perinu a máme aj huňatú deku. (Nič človeka tak nezahreje za chladnej noci ako polyester.) Máme niekoľko kníh a povečeroch si v našej veľkej posteli nahlas čítame: markýza de Sade, latinoamerické duchárske príbehy a básničky pre deti, ktorým z toho rozumiem najmenej. Detská slovná zásoba je asi najťažšia, obzvlásť keď je z osemnásteho storočia. Či kerú Máriu. Markýz de Sade sa číta ľahko aj po španielsky.

Máme perinu a vankúš. Máme tri kúpeľne, dve sprchy, tri záchody. Máme dve izby so svetlom – jedna je spálňa a v druhej bude záhradka – a jednu tmavú kuticu s oknom nad pavlačou. (= hosťovská.) Máme bohovsky veľa miesta. Máme dve kambodžské vlajky a žiadne záclony. (Ale umyli sme okná!)

Nemáme vysavač. Máme metlu a lopatku. Nemáme mixér. Nemáme ani rúru na pečenie. Nemáme a nechceme mikrovlnku. Máme tri uteráky. F. má mikroskop! Máme dva bicykle. Už som mala aj defekt.

Odvčera máme internet. Máme psa! Pes je čiernobiely oriešok. Má blchy. Ja mám z bĺch paranoju. (Bojím sa kliešťov, bĺch, vší a hadov, aj gumených, ďakujem za opýtanie.) Späť ku psovi: volá sa podľa včielky – Maya. Máme všade chlpy. Máme aj mŕtvu včelu, šetríme si ju pod mikroskop.

Mám dva európske telefóny, z ktorých tu nefunguje ani jeden. Máme odlišné zástrčky, ale už máme aj adaptéry. Máme bojler a teplú vodu! (Ale nie v kuchyni. Umývať riady a prať v teplej vode je zjavne nejaká buržujská európska vymoženosť.)

Máme všade zatlčené klince, lebo predchádzajúca nájomníčka mala trilión obrazov. Aspoň máme kam priviazať šnúru na prádlo. (Predchádzajúca nájomníčka podľa mňa vyzerala trochu ako tá milá teta suseda z Rosemarynho dieťaťa; viete, tá satanistka.)

Máme doštičku na krájanie zeleniny! (Naša prvá kúpa do domácnosti. Druhá je vodná pištoľ do kúpeľne a rozdvojka na záchodové trubky, aby sme ju mali kam namontovať. Ázia človeka naučí čo to o hygiene.)

Mám muža, čo má silikónovú pištoľ a neváha ju použiť včera mi nanovo zatesnil sprchu. Má krabicu so skrutkami a šrobovákmi, chodí, doťahuje, zatĺka a utesňuje. (A varí. Ja chodím a utieram prach, zametám, umývam podlahy, odkladám veci, skladám, presúvam, organizujem a pýtam sa dookola: “Qué?” Mám malú slovnú zásobu.)

Máme na botníku plastovú krabicu, kde si šetríme. (Keďže tam hádžeme len mince, za mesiac možno našetríme na zmrzlinu.) Jeden americký dolár má dvetisíc kolumbijských pesos.

Máme za sebou prvú hádku; o ryži, ktorú som strčila medzi koreniny.

Máme jeden druhého; máme sa radi.

6 Comments

    • girlastray

      Ja som hada stretla iba raz, v Kambodži, taká veľká čierna potvora, ale len sa tak šmykol cez cestu do kríkov, takže som sa nestihla riadne vydesiť ani 🙂 Riešim to tak, že dúfam, že ma nič neštipne a nelezem do zoo, kde toho majú plno a uach, všelijaké hnusné ukážkové exempláre (no, vlastne to nie je hlavný dôvod, prečo nechodím do zoo, len taký okrajový :-))

  1. Jana

    Pre ryzu sa nehadaj, rozdielnych nazorov zazijete dost kazdy den :-)… a uzi si to, kym je byt prazdny a mas sa kde rozlozit. Lebo o chvilu bude plny veci, ani nebudes vediet, ako si k nim prisla!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *